ZÁŽITKOVÉ & KONDIČNÍ  PLAVÁNÍ  OD  MOSTU  K MOSTU“  HRACHOLUSKY  dne  27.06.2023  (6.ročník)

Zúčastnilo se 14 plavců:  Kateřina Bendová, Franta Bouda, Lukáš Doležal, Milena Fenclová, Eva Hanzíková, Roman Hůrka, Jindřich Krása, Emil Kohout, Ivo Pěček, Milena Sojková, Tomáš Strejc, Monika Anděla Šindelářová, Petr Vaniš, Jitka Varvařovská.

Organizace, doprava & proviant, záchranná  služba, fotografie: Vlaďka Bauerová

Sešli jsme se v úterý 27.června před obchodním domem Plaza. Vzhledem ke zdražení parkovného zde, jsme se jen spočítali, pozdravili, nasedli a odjeli na neplacené parkoviště ve Skvrňanech. Jelikož se nás sešlo 15, přeskupili jsme se do 3 automobilů a ostatní auťáky zde nechali odpočívat.

Po několika týdnech horkého počasí korunovaných pondělním vedrem 35°C se nám v úterý příjemně ochladilo na necelých 20°C zatímco voda měla teplotu přes 25°C.

Všemi vozidly jsme dojeli po lesní cestě až za železniční most nad sráz. Tady jsme se převlékli, veškeré věci dali Vlaďce do auta a sešli na startovací plážičku mezi chatami pod srázem. Žádní chataři zde nebyli, takže jsme se mohli v klidu vyfotit a odstartovat.

Pro nahodilého pozorovatele se naskytl následující výjev: Z oblaka prachu místního tankodromu se vynořily 3 automobily, ze kterých vyskákala skupinka lidí, převlékli se do plavek, namazali se navzájem tulením sádlem, vyfotili se a bosi se vydali k chatám v údolí, kde naskákali do téměř zelené vody. 

Po chvíli co jsme se ponořili do vody se ozvalo houkání a na most před námi vyjel vláček do Bezdružic, hned po něm přejížděl údolí vysoko nad našimi hlavami cyklista/cyklistka. Plavba mezi skalami, borovicemi, dřevěnými chatkami nemá chybu. Prostě romantika.

Někteří plavci za sebou tahali bójky (jako děcka jsme tahali kačera po dvoře, někomu to holt chybělo, nebo to chybí všem, ale někdo nevlastní kačera …tedy bójku).

Lukáš plaval lehce kraulem s ploutvemi.

Tomáš se svým bolavým flastry oblepeným ramenem vypadal, jako by si odběhl na chvíli z nemocnice. Nicméně i takto znevýhodněn byl jistě nejrychlejším plavcem naší skupiny a proto pendloval vždy od čela skupinky zpět k těm na chvostu.

Vlaďka se na cílové pláži nudila, tak si zaplavala cca 400m do zátoky, kde ústí Úterský potok.

Mili Fenclová + Andělka, Eva a Vlaďka prožívaly právě sedmý den z třítýdenního půstu. Ty musely mít hlad!

Během plavby nám chvilku pršelo na hlavu, dvakrát se zvedl silný studený vítr a zahnal místní rybáře do chatek.

Myslel jsem, že budu vzadu „sbírat raněné“ a povzbuzovat vyčerpané, pak jsem ale zjistil, že se mi všichni vzdalují. Naštěstí stejný nápad zřejmě měl Jindra – takže jsme plavali spolu a povzbuzovali se navzájem. Jindřich jinak také zvaný Macháček (pro výraznou podobu s populárním hercem a zpěvákem) měnil neustále plavecké styly, cákal a křižoval trať i po větru, kdy to není úplně potřeba.

Delší trasu 7,5 km na Radost se nikomu plavat nechtělo,  všichni jsme skončili na pláži před silničním mostem. Kdo plaval až k silničnímu mostu a zpět na pláž, uplaval více než 4 km.

Podle vyprávění Vlaďky dorazili plavci po skupinkách takto:

Franta + Katka +Lukáš byli za cca 1 hodinu a 15 minut v úrovni pláže s občerstvením, pak pokračovali 400m k silničnímu mostu a zpět.

Následně připlavali  Mili Sojková + Ivo.  Další skupinka Mili Fenclová + Emil + Tomáš, následováni Evou. Další skupinka Andělka + Jitka + Roman. Pak dlouho nic, Petr + Jindřich se otáčeli u silničního mostu po 2 hodinách a  12 minutách.

Přestože byla voda zelená od startu až téměř k zátoce Úterského potoka, zvládli jsme ji.

Plán pro příští ročník:

  • Měli bychom zrychlit, abychom stihli zakončení v hospůdce na kopci, která zavírá ve 20°°.
  • Měli bychom plavat začátkem června předtím než voda začne zelenat (to také ale znamená že rozhodně nebude úplně teplá, po hodině a půl zmrzneme jak drozdi).
  • Měli bychom si dát sraz rovnou na neplaceném parkovišti.
  • Alespoň část z nás by měla natrénovat a dát si delší trasu 7,5 km až na Radost.

….no a nebo to necháme zase plynout tak, jak to vyjde, aby bylo co zlepšovat, na co vzpomínat, aby akce nebyla přeorganizovaná.

Tak díky všem za účast a za rok Ahoj u mostu!!

27.06. 2023     Petr Vaniš