Slavnost Slunovratu

Jubilejní čtyřicátý ročník závodu pořádal domácí oddíl Klub sportovních otužilců (KSO) Plzeň.

Závod se nesl ve slavnostním duchu, protože KSO Plzeň slaví rovněž čtyřicet let od svého založení.

Otužilci, kterým z břehu tleskalo několik stovek diváků, závodili na trasách 100, 250, 500, 750 a 1000 metrů.

Nejlepší výkony předvedly v sobotu na Boleváku ženy. Na královské trati jednoho kilometru zaplavaly tři nejlepší časy – první byla v cíli Pavlína Nováková z I. PKO Praha (14:31,8 minuty).Druhá doplavala Renata Nováková z SC Pardubice a třetí Radka Eremiášová z FIDES Brno (14:38,6). Až čtvrtý nejlepší čas 15:02,9 zaplaval vítěz závodu mužů Michal Slanina (FIDES Brno).

V početném startovním poli se neztratili ani otužilci pořádajícího KSO Plzeň. Nejlépe si vedla šestnáctiletá Veronika Šůchová, která mezi ženami vybojovala na trati 500 metrů druhé místo (9:39,3), její oddílová kolegyně Monika Anděla Šindelářová doplavala na stejné trati čtvrtá v čase 13:43,7. Úspěšně si na trati 250 metrů vedly v cíli čtvrtá Štěpánka Půstová (5:51,5), pátá Eva Krupičková (5:52,0), mezi muži sedmý Ondřej Sůsa (4:13,3) a osmý Josef Karlovec (4:30,5).

Cenný skalp si ze závodu odnesl i další plavec KSO Plzeň Jan Šůcha, který v závodě na 1000 metrů skončil na 18. místě, ale v cíli byl o 10,5 vteřiny dříve než přemožitel kanálu La Manche Petr Mihola (FIDES Brno). Lenka Šlehoferová z PK Slavia VŠ skončila na kilometru mezi ženami sedmá (18:17,5). Plavkyně KSO Plzeň Magdalena Chodorová byla na 750 metrů sedmá (19:31,8) a její oddílový kolega Milan Čečil na stejné trati ze 32 plavců třiadvacátý za 19:32.

Nejstarším účastníkem závodu byl pětasedmdesátiletý Michael Štěpán (Sokol Nová Paka), nejmladší pak byla patnáctiletá Tereza Macholdová z TJ Tábor, vítězka závodu žen na 500 metrů.

“Jubilejní ročník Slavnosti slunovratu se vydařil. Myslím, že jsme dobrou organizací závodu i výkony našich plavců důstojně oslavili čtyřicet let do založení našeho klubu. Všem členům, kteří se na tom v obou směrech podíleli, patří velký dík,” uvedl ředitel závodu a zástupce náčelníka KSO Plzeň Tomáš Kocánek.

zdroj: Plzeňský Deník, Václav Vacek, Veronika Zimová)